УК     EN
ISO 9001 - 2015

  ЕНЕРГОРИНОК: МИ НЕ ТІЛЬКИ ВСТОЯЛИ, А Й НАВЧИЛИСЯ ЕФЕКТИВНО ПРАЦЮВАТИ

  Введення в Україні з 1 липня поточного року нової моделі ринку електроенергії привнесло серйозні зміни і в роботу Запорізького заводу феросплавів.  Судіть самі.  Раніше був лише один оператор на ринку електроенергії - ДП «Енергоринок», в який вся генерація продавала вироблену електроенергію.  Потім вже з загального «котла» її викуповували споживачі.  Оплата йшла за те, що спожив, і це дуже зручно для підприємства з огляду на те, що на виробництві трапляються «позаштатні» ситуації.

  Нині ж весь енергоринок поділений на 4 сегменти: ринок двосторонніх договорів, «Ринок на добу наперед» (РДН), «Внутрішньодобовий ринок» (ВДР) і «Балансуючий ринок».

  Найоптимальніший варіант для підприємства - це двосторонні договори.  Укладається договір безпосередньо з виробником або трейдером за вигідними пропозиціями, і оплата йде наперед на поставку рівним графіком, на сьогодні - на 102 МВт електроенергії на годину.  За фактом же протягом доби споживання може бути в цю годину - 100 МВт, в наступну - 102 МВт, потім - 98 МВт і т.ін… В залежності від виробничої необхідності.  Коли зрозуміло, що на наступну добу купленої за договорами електроенергії буде недостатньо або, навпаки, частина залишиться неспожитою - виходимо з пропозицією на «Ринок на добу наперед».

  Однак трапляються аварійні зупинки печей - споживання електроенергії різко знижується.  У цьому випадку підприємство не вибере весь обсяг, придбаний за двосторонніми договорами, або на «Ринку на добу вперед», і якщо не виходить збалансувати споживання всередині підприємства, подається заявка продажу електроенергії на «Внутрішньодобовому ринку».  Будь-яке відхилення купленого (з урахуванням продажу на РДН і / або ВДР) обсягу електроенергії від фактичного обсягу спожитої потрапляє на «Балансуючий ринок».  Тут свої «закони»: купуєш електроенергію, яку спожив понад придбаного обсягу, - платиш до 15% дорожче, ніж ціна на РДН в годині споживання.  Якщо, навпаки, невикористано всю придбану електроенергію - цей обсяг автоматично продається на «Балансуючому ринку» за вартістю до мінус 30% від ціни на РДН у відповідну годину.
   - Важко довелося відділу головного енергетика та фінансовому відділу ЗФЗ влітку, коли практично без підготовчого періоду, майже за місяць, держава «штовхнула» нову модель енергоринку ... - розповідає заступник Голови Правління з фінансів Олег Качко.  - Підзаконні акти штампувалися пачками за два тижні до вступу в силу нових правил. Мало того, що потрібно було їх досконально вивчити, вникнути в суть і зрозуміти принцип роботи торгово-енергетичної біржі, а ще й у терміновому порядку укласти договори, екстрено організувати документообіг окремо для кожного сегмента ринку, відкрити рахунки ...
                                                   «Сюрпризи» від нового енергоринку

  У перший же день роботи нової моделі енергоринку підприємство ледь не зазнало серйозних збитків: через збої в програмному забезпеченні «Ринку на добу наперед» ми просто не змогли купити там відсутню електроенергію.  Автоматично цей обсяг пішов на «небаланс», а там ціна на 15% вище.
   

  І це були не всі «сюрпризи» роботи в нових умовах.  Запропонований Укренерго і затверджений НКРЕ тариф на магістральну передачу електроенергії зріс на 600%!  До нововведень він був у складі ціни за МВт і становив 57 грн. З 1 липня він був виокремлений з вартості електроенергії і становив уже 347 грн.

  Посадові особи ЗФЗ і інших енергоємних підприємств писали листи в НКРЕ, оскаржували його рішення в судах ... Регулятор ринку перекладав відповідальність на Укренерго, який надало і обгрунтувало саме таку вартість магістральної передачі електроенергії.

  «Постраждалим» підприємствам галузі довелося самотужки добувати інформацію про те, що дало таке зростання тарифу.  З'ясувалося, в нього включили компенсацію підприємствам, генеруючим «зелену» електроенергію (вітрові та сонячні парки – ВЕС та СЕС), згідно зі статтею закону, прийнятого ще попереднім парламентом.  Де взяти ці гроші?  Їх «вклали» в тариф на передачу електроенергії магістральними мережами.

  Завдячуючи судовим позовам і тривалим мітингам колективів енергоємних підприємств НКРЕ знизило тариф до 116 грн. за МВт.
   

  В нинішній час робота в даному напрямку триває.  Вже внесено зміни до деяких підзаконних актів, рішенням яких частина зобов'язань по відшкодуванню витрат «зеленої» генерації поклали на ДП «Гарантований покупець».  Але це всього лише частина - досить великий обсяг компенсації так і залишився на плечах промисловості.  Затверджений тариф на 2020 - 136 грн. Тож, боротьба триває ......
                                               
                                                                              Запобігаємо втратам

  Щоб мінімізувати невигідну покупку/продаж електроенергії як «небаланс» на відповідному сегменті енергоринку, на базі служби головного енергетика організована група фахівців по роботі в напрямку балансування споживанням електроенергії.  До неї увійшли працівники різних підрозділів, які виявили бажання працювати у цьому напрямку й пройшли стажування.  Створено також цілодобовий диспетчерський центр управління розподілом електроенергії, для якого програмісти ВГЕ і ЦЗЛАММ розробили відповідну програму. На сьогоднішній день вироблені стратегія і алгоритм прийняття рішень.  Диспетчер бачить план і факт завантаження по кожному об'єкту і оперативно управляє процесами: якщо десь піч зупиняється або ж знижується навантаження, електроенергію, що звільняється, перекидають на інші агрегати або об'єкти, які можуть її прийняти.

    - Завдяки такому балансуванню, - розповідає головний енергетик Володимир Крючков, - вдається уникнути фінансових втрат на суму до 1 млн. гривень на місяць!  Крім цього, з введенням нової моделі енергоринку і придбанням електроенергії на біржах і аукціонах, виникла необхідність працювати гранично рівним графіком споживання і більш відповідально підходити до планування, як завантаження печей, так і проведення ремонтів і техобслуговування.  Щоб максимально вкладатися в обсяги електроенергії, купленої за вигідною ціною за двосторонніми договорами, потрібно чітко планувати роботу: планово знижувати або підвищувати навантаження, варіювати час простоїв.  Особливо важливо це  в частині часу простоїв обладнання під поточне обслуговування та ремонти.  Для вирішення цього завдання важлива злагоджена робота багатьох підрозділів: плавильні цехи, ПТВ, ВГЕ, ВГМ, ЦРМУ, ЕТЦ, ЦЗЛАММ, ЕСЦ.

  За час дії нової моделі ринку електроенергії вдалося зробити багато.  Завдяки чіткій і злагодженій роботі фахівців ЗФЗ, які винесли додаткове навантаження на своїх «плечах», наше підприємство змогло вистояти і стабільно працювати.  Більш того, ми продовжуємо розвиватися.  Сьогодні вже визначено підрядника на розробку і впровадження АСУТП «Диспетчер», яка дозволить значно підвищити якість роботи в частині економічно грамотного використання енергоресурсів.
   

   

   

  Надія Єрьоменко.


   

  23.12.2019

  Українська асоціація виробників феросплавів

  Українська асоціація виробників феросплавів

   

  Україна, 69035
  Запоріжжя, вул. Діагональна,11
  АТ "Запорізький Завод Феросплавів"

  Мапа проїзду

  Тел.: +380 (61) 217-80-09

  ДОСВІД
  НАДІЙНІСТЬ
  ПЕРСПЕКТИВА

  Усі права захищені © АТ "Запорізький Завод Феросплавів"